Bieganie jesienią

Jak biegać jesienią?

Gdy robi się zimno i w ciągu dnia jest mało światła, bardzo łatwo stracić motywację do biegania. Bieganie na świeżym powietrzu ma jednak swoje zalety nawet w najciemniejszej porze roku i jest doskonałym antidotum na klasyczny zimowy chłód. Sprawdź jak stawić czoła wiatrowi, chłodom i złej pogodzie dzięki odpowiedniej odzieży do biegania na zimę. Z odpowiednią rozgrzewką i ochłodzeniem przed i po treningu oraz kilkoma małymi krokami biegania w mroźnych i ciemnych warunkach przetrwasz zimę i bezpiecznie przejdziesz ją w świetnej formie.

Pierwszego dnia przy zachmurzonym niebie dość często można zobaczyć parki pełne biegaczy w zimowych ubraniach z długimi spodniami, wiatroszczelnymi kurtkami bardziej odpowiednimi do eksploracji w Himalajach niż na jesienny bieg, szalikami, rękawiczkami i wszystkim, co może chronić przed mroźnym klimatem epoka lodowcowa. Tutaj wszystko to jest nie tak.

Aby uzyskać wskazówkę, jak się ubrać, wystarczy mieć termometr za oknem i sprawdzić, ile jest stopni, zanim zdecydujesz się ubrać. W tym przypadku zawsze obowiązuje zasada dziesięć stopni więcej, jeśli termometr wskazuje 8°C, ubierz się tak, jakby na zewnątrz było 18, ponieważ taka będzie twoja odczuwana temperatura. Jeśli za bardzo chronisz swoje ciało i zapobiegasz wyziębieniu.

Chroń się przed przemoczeniem. Również w tym przypadku regułę można podsumować w kilku słowach: staraj się, aby dolna część ciała była sucha i nie bój się zmoczyć górnej. Im suchsze są twoje stopy, tym lepiej. Oczywiście, jeśli mocno pada i jesteś już przemoczony, możesz skakać z kałuży do kałuży jak szczęśliwy 8-latek. Jeśli nie pada, ale jest wilgoć, postaraj się, aby stopy były suche, a podeszwy miały grubą podeszwę.

Bądź widoczny. Dni stają się krótsze i jeśli wcześniej biegałeś w świetle świtu lub zmierzchu, teraz wychodzisz z domu, gdy jest ciemno. Niewiele można z tym zrobić, ale zaplanować dobrze oświetlone trasy i zachować ostrożność. Możesz również stać się bardziej widoczny dla reflektorów samochodowych, używając odzieży lub opasek odblaskowych, które można również znaleźć w dużych sieciach sportowych. Ci, którzy noszą odblaskowe elementy o wysokiej widoczności, są 30 razy bardziej widoczni niż ci, którzy ich nie noszą i noszą czarne.

Pamiętaj o rozgrzewce. Ponieważ im niższa temperatura, tym bardziej konieczne staje się rozgrzanie przed właściwym treningiem. Weź również pod uwagę, że dobrze wykonana rozgrzewka pozwala lepiej trenować, jechać szybciej i zwiększać wytrzymałość.

Ciesz się aurą i pięknymi widokami. Jesień to zdecydowanie sezon z najpiękniejszym, ciepłym światłem. Z liśćmi, które opadają i tworzą prawdziwe naturalne chodniki (uważaj jednak, ponieważ są śliskie).

Całkowicie zregeneruj się po sesji treningowej. Gorąca kąpiel poprawia samopoczucie, a ciepło rozluźnia mięśnie po wysiłku fizycznym. Regularne chodzenie do sauny to na przykład dobry nawyk wzmacniający układ odpornościowy.

Pamiętaj, żeby dobrze spać. Zalecane jest około 7-9 godzin na dobę.